Twoje IP:3.145.191.169

Szkoła Podstawowa nr 13 w Mielcu po raz kolejny wzięła udział w ogólnopolskiej akcji Narodowego Czytania organizowanej pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Podstawowym celem przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości. W tym roku czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza. Dzieło to ukazało się 200 lat temu, w 1822 roku i wyznaczyło początek epoki romantyzmu w Polsce. W związku z tym Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ogłosił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

W ramach podsumowania akcji Kancelaria Prezydenta przysłała do szkoły list Prezydenta Andrzeja Dudy z podziękowaniem za udział w jedenastej edycji tej akcji. W liście czytamy m.in.: „Serdecznie dziękujemy za udział w Narodowym czytaniu „Ballad i romansów”.[…]

Jesteśmy pod wrażeniem Państwa zaangażowania, dzięki któremu narodowe czytanie znów sprawiło wiele radości i dowiodło, że klasyka polskiej literatury pozostaje dla nas wciąż żywa i inspirująca, i że nasz literacki kanon niezmiennie nas jednoczy”.

Do listu zostało dołączone okolicznościowe wydanie "Ballad i romansów" z dedykacją i podpisem Pary Prezydenckiej, które wzbogaci zbiory naszej szkolnej biblioteki.

Dziękujemy uczniom za udział w Narodowym Czytaniu i serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w kolejnej edycji tej ogólnopolskiej akcji popularyzującej największe dzieła literatury polskiej.