W dniach 25-29 maja 2024 roku odbyła się wymiana międzynarodowa uczniów ze szkoły Sverkerskolan Uppsala w Szwecji z uczniami Szkoły Podstawowej nr 13 w Mielcu. Program wymiany był bardzo bogaty i interesujący, a uczestnicy mieli okazję poznać zarówno historię Polski, jak i współczesne realia edukacyjne.
Pierwszego dnia uczniowie z Uppsali mieli możliwość zwiedzenia obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Była to dla nich bardzo ważna lekcja historii i refleksji nad tragicznymi wydarzeniami II wojny światowej. Po tym wzruszającym doświadczeniu, uczniowie udali się do Mielca, gdzie czekały na nich kolejne atrakcje.
W drugim dniu programu uczniowie z Szwecji mieli okazję obserwować przygotowanie pizzy w klasopracowni XXI wieku, która powstała ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej. Następnie uczestniczyli w lekcjach przedmiotowych w kilku klasach, poznając polską szkołę od środka.
Trzeci dzień wymiany był poświęcony wizycie w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu, gdzie uczniowie klasy gastronomicznej przygotowywali tradycyjne polskie dania. Uczniowie i nauczyciele ze Szwecji aktywnie uczestniczyli w zajęciach, uczyli się lepienia pierogów, robili i kosztowali sałatki oraz poznawali techniki przygotowania różnych potraw. Po lekcji udali się na wycieczkę do kopalni soli w Wieliczce, gdzie mogli podziwiać niezwykłe podziemia i poznać historię tego miejsca.
Ostatnim akcentem wymiany był wspólnie spędzony dzień w Energylandii, gdzie uczniowie mieli okazję bawić się i integrować. To był doskonały sposób na zakończenie intensywnego tygodnia pełnego nowych doświadczeń i przygód.
Wymiana międzynarodowa uczniów ze szkoły Sverkerskolan Uppsala w Szwecji z uczniami Szkoły Podstawowej nr 13 w Mielcu była nie tylko okazją do poznania nowych kultur i tradycji, ale także do nawiązania międzynarodowych przyjaźni i poszerzenia horyzontów. Dzięki takim inicjatywom młodzież ma szansę lepiej zrozumieć świat i rozwijać swoje umiejętności społeczne. Mamy nadzieję, że ta wymiana będzie miała kontynuację i przyczyni się do dalszej integracji międzynarodowej społeczności edukacyjnej.
Organizatorami i koordynatorami wymiany byli mgr Robert Karnasiewicz i mgr Lucyna Kalkowska, a pomagali im mgr Jarosław Surowiec i mgr Ewelina Jamróz.
https://photos.app.goo.gl/AKVisYhZSoUGsFEn6