1929

Twoje IP:3.149.251.155

W dniu 17 maja obchodziliśmy Światowy Dzień Nadciśnienia Tętniczego. Jest to święto, które zostało ustanowione w celu podnoszenia świadomości związanej z ryzykiem jakie niesie ta choroba. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) każdego roku z powodu nadciśnienia umiera blisko 10 mln osób na świecie.

17 maja organizowane są spotkania, na których poruszany jest : temat nadciśnienia, sposoby leczenia oraz profilaktyki.

Należy pamiętać, iż problem nadciśnienia nie dotyczy tylko osób starszych. Coraz częściej borykają się z nim osoby młode i dzieci.

Bardzo ważna jest profilaktyka:

- wskazane jest uprawianie sportu (u większości młodych najskuteczniejszym lekarstwem jest ruch),

- należy ograniczyć spożywanie soli do minimum, gdyż ma ona duży wpływ na jego podnoszenie,

- należy pamiętać o przestrzeganiu zdrowej diety,

- odpowiednie nawodnienie,

- jak najmniej stresu.

Przestrzegając tych wszystkich zasad można cieszyć się zdrowiem i dobrą kondycją przez całe życie.

Uczniowie klas 1A, 1C, 2A w ramach Światowego Dnia Nadciśnienia Tętniczego brali udział w zajęciach przygotowanych przez panią dietetyk Ewelinę Jamróz. Pani dietetyk zapoznała dzieci z ryzykiem jakie niesie ta choroba, jak dbać o swoje zdrowie i jak duży wpływ ma aktywność fizyczna. Podsumowaniem spotkania były zajęcia ruchowe m.in. z piłką, skakanką, szarfą.

Bardzo dziękujemy pani dietetyk za spotkanie, a uczniom za zaangażowanie.