Twoje IP:3.19.56.114

MOPS w Mielcu informuje, że od 1 stycznia 2022 r. obowiązują nowe kryteria dochodowe w pomocy społecznej.

Na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r. w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznekwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej oraz kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego wynoszą:

1) Kryteria dochodowe:
a) dla osoby samotnie gospodarującej – 776 zł,
b) dla osoby w rodzinie wieloosobowej – 600 zł.

2) Kwoty świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej:
maksymalna kwota zasiłku stałego – wyniesie 719 zł.

3) Kwota dochodu z 1 ha przeliczeniowego:
wyniesie 345 zł.

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 lipca 2021 r.
w sprawie zweryfikowanych kryteriów dochodowych oraz kwot świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej:

Rządowy program „Posiłek w szkole i w domu”.

Na terenie szkoły uczniowie mogą skorzystać z pomocy w formie obiadów.

Warunkiem przyznania tego świadczenia przez MOPS – to nie przekraczanie 150 % kryterium dochodowego – czyli 900 zł netto na osobę w rodzinie.

Uchwała nr III/21/2018 Rady Miejskiej w Mielcu z dnia 28 grudnia 2018 r. w sprawie podwyższenia kryterium dochodowego uprawniającego do uzyskania wsparcia w zakresie dożywiania w ramach rządowego programu „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023 oraz określenia zasad zwrotu wydatków na posiłek i świadczenie rzeczowe w postaci produktów żywnościowych przez osoby objęte rządowym programem „Posiłek w szkole i w domu” na lata 2019-2023.

Poradnictwo prawne i psychologiczne

Pomoc psychologiczna

Z pomocy psychologicznej w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Mielcu mogą skorzystać osoby i rodziny korzystające z pomocy Ośrodka.

Formy udzielanej pomocy psychologicznej w MOPS w Mielcu:

• interwencja kryzysowa;
  • konsultacja psychologiczna;
  • poradnictwo psychologiczne;

Poradnictwo prawne

Poradnictwo prawne świadczone na rzecz osób korzystających z pomocy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Mielcu realizowane jest przez udzielanie informacji o obowiązujących przepisach z zakresu prawa rodzinnego i opiekuńczego, zabezpieczenia społecznego oraz ochrony praw lokatorów.

Jeśli zgłaszająca się osoba doświadcza krzywdzenia ze strony osoby bliskiej może uzyskać pomoc prawną, m.in. w:

• sporządzeniu wniosku do prokuratury o wszczęcie postępowania karnego w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa znęcania się, ewentualnie innego typu przestępstw związanych ze stosowaniem przemocy;
  • sporządzeniu wniosku do prokuratury bądź gminnej komisji rozwiązywania problemów alkoholowych w przedmiocie zobowiązania do leczenia odwykowego osoby uzależnionej;
  • sporządzeniu wniosku o zobowiązanie osoby stosującej przemoc do opuszczenia mieszkania, jeśli osoba ta przez swoje zachowania polegające na stosowaniu przemocy czyni wspólne zamieszkiwanie szczególnie uciążliwym;
  • sporządzeniu pozwu o eksmisję;
  • sporządzeniu pozwu o alimenty;
  • sporządzeniu wniosku o uregulowanie kontaktów z małoletnimi dziećmi;
  • sporządzeniu wniosku o ustalenie miejsca pobytu dziecka;
  • sporządzeniu wniosku o rozstrzygnięcie o istotnych sprawach dziecka.

Opracowanie Katarzyna Zemmel