Twoje IP:18.222.205.211

Dnia 7 czerwca 2022 roku klasy IIA i IIIC wraz z opiekunami p. Martą Kandzior, p. Beatą Gola, p. Renatą Dybską i p. Dominiką Partyńską-Salamaga udały się na wycieczkę dofinansowaną w ramach projektu MEN „Poznaj Polskę”. Pierwszym przystaniem był Kraków i Ogród Doświadczeń im. Stanisława Lema. To tutaj uczniowie zapoznali się z tajnikami różnych dziedzin nauk. Poznali zasadę latającego złudzenia, kalejdoskopu, spirali, ukrytych kolorów, krzywego zwierciadła, dwóch luster. Dowiedzieli się jak powstaje wir wodny i mogli zważyć się na wadze hydraulicznej. Mogli zagrać na kamiennych cymbałach, organach rurowych, ksylofonie, trójkątach i gongach.

Podczas warsztatów "Dziecinnie proste eksperymenty" poznali właściwości balonika i inne ciekawe eksperymenty, które mogą sami w domu zrobić.

Następnie uczniowie przejechali do Kopalni Soli w Bochni. Zwiedzanie tego miejsca rozpoczęli od zjazdu pod ziemię ciemnym, wilgotnym szybem Campi. Po zjeździe na uczestników czekała kolejka, która przemierzała kilometrową trasę pomiędzy szybami Campi i Sutoris. Uczniowie wzięli udział w projekcji multimedialnej trasy turystycznej. Pokazane zostały średniowieczne techniki wydobywcze, zwyczaje górnicze oraz inne aspekty z życia kopalni. Jedną z wielu atrakcji było także zwiedzanie kaplicy św. Kingi. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w komorze Ważyn, która znajduje się 250 m pod ziemią. W miejscu tym uczniowie zjedli smaczny obiad.

Pobyt w Krakowie i Bochni okazał się niezwykłą przygodą, interesującą lekcją oraz świetną zabawą. Uczestnicy wycieczki, nieco zmęczeni i śpiący, dotarli do Mielca. Wycieczkę należy zdecydowanie zliczyć od udanych.