fb

   

Urząd Miejski  

   

GTranslate  

English French German Italian Portuguese Russian Spanish
   

Statystyki  

3886763
Dziś
Wczoraj
W tym tygodniu
W ostatnim tygodniu
W tym miesiącu
W ostatnim miesiącu
Wszystkie dni
702
2730
3432
15276
64657
59612
3886763

Forecast Today
2016

Online (15 minutes ago):41
41 guests

Twoje IP:44.210.83.132
   

Szukaj w serwisie...  

   

Błyskotliwy, bystry, inteligentny, mądry to tylko niektóre z synonimów wyrazu oczytany. Kim jest człowiek oczytany? To osoba dużo czytająca, która zdobyła tą drogą wiele wiadomości.

Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika trzeba wychować.

Nawyk i potrzeba czytania muszą powstać w dzieciństwie. Każde dziecko powinno mieć codzienny kontakt z książką, a obok każdego dziecka powinien być dorosły, który poczyta mu w ciągu dnia lub przed snem.

Książki przeczytane w dzieciństwie są najważniejsze, późniejsze lektury nie mają już na dzieci tak wielkiego wpływu.

Wspólne, codzienne czytanie odpowiada za budowanie szczególnego rodzaju więzi emocjonalnej pomiędzy rodzicami a dziećmi. Wspólne głośne czytaniez nastolatkiem pomoże mu pokonać wiele problemów wieku dorastania.

Zalet takiego obcowania z książką jest wiele:

- czytanie zapewnia emocjonalny rozwój dziecka,

- rozwija jego język, pamięć i wyobraźnię,

- uczy myślenia, poprawia koncentrację,

- wzmacnia poczucie własnej wartości dziecka.

-Jest również doskonałą metodą wychowawczą dla rodziców. Dobra książka daje dzieciom właściwe wzorce do naśladowania. Uczy ich odróżniać dobro od zła. Dla rodziców to bezcenna pomoc w kształtowaniu nawyków i zachowania pociech.Czytanie książek jest zatem jedną z pierwszych inwestycji w rozwój dzieci. To właśnie w książce mały człowiek znajdzie wskazówki, w jaki sposób zbudować swój własny system wartości.

Czytanie procentuje w wieku szkolnym dziecka i przynosi wiele korzyści.

Po pierwsze, książki pomagają w nauce. Dostarczają wiadomości z różnych dziedzin życia. Jeśli akcja książki jest wciągająca, czytelnik skupia się na niej przez dłuższy czas. Poprawia to jego zdolność koncentracji, tak ważną przy zdobywaniu wiedzy i pomaga mu w szkole odnieść sukces.

„Kto czyta, żyje podwójnie”- powiedział znany powieściopisarz włoski Umberto Eco. Znaczy to, że czytający oprócz swojego, żyją też życiem bohaterów książki. Śledząlosy postaci, poznają ich emocje i problemy.

Jeśli kiedyś znajdą się w podobnej sytuacji, będą wiedzieli, jak się zachować, aby uniknąć błędów.

Podczas czytania można przenieść się do innego świata, co rozwija wyobraźnię. Czytelnicy wyobrażają sobie czas, miejsce wydarzeń, bohaterów, to z kolei sprzyja ich kreatywności.

Czytanie to lekarstwo na błędy orograficzne i ubogi język. Jest to ważne, szczególnie dla ludzi młodych w wieku szkolnym. Podczas czytania, zapamiętują pisownię wyrazów i bogacą słownictwo. Dzięki temu potrafią bezbłędnie napisać tekst, wyrażać własne myśli, co zaowocuje, np. na egzaminie ósmoklasisty. Ludzie oczytani uchodzą też za dobrze wykształconych. Według badań, osoby elokwentne, czyli obdarzone umiejętnością wysławiania się pięknym językiem, maja wyższą samoocenę i częściej odnoszą w życiu sukces.

Czytanie to relaks, miłe spędzenie czasu. Już kilka minut lektury zmniejsza stres. Jeśli książka jest zabawna, może poprawić humor, a dobre samopoczucie potrzebne jest każdemu.

Zanim ktoś powie, że nie ma czasu na czytanie książek, niech zastanowi się, ile godzin dziennie przegląda plotkarskie strony w internecie lub ogląda śmieszne filmiki, co jest stratą czasu.

Jeśli ktoś do tej pory nie lubił czytać książek, to czas zmienić nastawienie.

Czytanie jest super!

   
© by Sp13.