Twoje IP:3.128.94.171

Dnia 16 maja br. uczniowie klasy III a i III c wraz z opiekunami wybrali  się autokarem do  Zamku w Łańcucie. Przed zwiedzaniem zamku dzieci uczestniczyły w warsztatach plastycznych oraz muzycznych.

Miały możliwość wykonać z kolorowych kartek papieru własną mozaikę i zdobyć informacje dotyczące instrumentów muzycznych.

Po zakończeniu warsztatów uczniowie zwiedzali okazały Zamek, Wozownię, Stajnie i Oranżerię. Panie przewodniczki barwnie opowiadały historię tego pięknego miejsca. Dowiedzieliśmy się, że Łańcut został założony w XIV wieku przez króla Kazimierza Wielkiego. Jego kolejnymi właścicielami były wielkie rody polskie. Zamek został wzniesiony w latach 1629-1641 dla Stanisława Lubomirskiego. Początkowo był średniej wielkości nowoczesną rezydencją, jednak przez liczne przebudowy w 2 połowie XVIII wieku stał się rezydencją pałacową, otoczoną systemem fortyfikacji bastionowych. Obecnie rezydencja łańcucka jest znaczącym muzeum wnętrz mieszkalnych oraz powozów konnych.

W oranżerii dzieci mogły  zobaczyć egzotyczne rośliny, np.: palmy i bananowce. Dużym zainteresowaniem cieszyły się też ptaki, żółwie, świnki morskie.

Na zakończenie obejrzeliśmy przypałacowy ogród z pięknymi roślinami i zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w restauracji McDonald`s. Posiłek w miłym towarzystwie  wszystkim bardzo  smakował.

Zamek w Łańcucie wywarł na dzieciach bardzo duże wrażenie. Miały niecodzienną  możliwość przebywania w tak pięknym i historycznym miejscu. Na pewno wielu z naszych uczniów jeszcze tu powróci.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie: Lucyna Kostecka, Marta Nagaduś-Dziekan, Elżbieta Jaracz, Anna Rogóż i Katarzyna Zemmel.