Twoje IP:18.221.154.151

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Mielcu oraz Szkoła Podstawowa nr 13 w Mielcu zachęca palących rodziców, dziadków i wszystkich krewnych naszych uczniów do  udziału w  Światowym Dniu bez Tytoniu obchodzonym 31 maja 2019 r. pod hasłem  „Tytoń a zdrowie płuc”.

To trzeba wiedzieć!
Wśród składników dymu tytoniowego zaobserwowano występowanie ponad 5000 substancji mających działanie na organizm. Związki zawarte w dymie tytoniowym mają właściwości:  toksyczne, kancerogenne, teratogenne, szkodliwe dla samych palących ale i dla tzw. biernych palących.
Dzień bez tytoniu obchodzony jest od 1987 roku. Światowa Organizacja Zdrowia co roku koncentrując się na innym aspekcie tej globalnej epidemii , stara się uświadomić i ostrzegać przed zgubnymi skutkami palenia tytoniu – głównie nowotworami płuc , przełyku , krtani, gardła czy trzustki.   Na całym świecie po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób, z czego około 200 mln to kobiety. Jeśli nie podjęte zostaną pilne działania zapobiegawcze, do roku 2030 tytoń może doprowadzić do zgonu ponad 8 milionów ludzi, z czego 2,5 miliona stanowić będą kobiety – ostrzega WHO.
     Ten dzień służy zwróceniu uwagi na konieczność ochrony obecnych i przyszłych pokoleń przed następstwami używania tytoniu. Akcja zwraca uwagę na ryzyko zdrowotne związane         z paleniem tytoniu i ma na celu propagowanie działań na rzecz redukcji konsumpcji tytoniu.
     Palenie  tytoniu stanowi główną i możliwą do wyeliminowania przyczynę przedwczesnych zgonów na świecie – aktualnie w skali globalnej palenie odpowiedzialne jest za zgon co dziesiątej osoby dorosłej. Umiera ponad 5 milionów osób rocznie w tym 600 000 to tzw. bierni palacze.
Ten dzień ma zachęcić do 24 – godzinnego okresu abstynencji od wszystkich form konsumpcji tytoniu na całym świecie.
ŻYCZYNY POWODZENIA!

Opracowanie K. Zemmel